Türkiye de Planetaryumlar

Türkiye de Planetaryumlar

ABD’ de sayıları 1000’lerle ifade edilen, Japonya’da 400 civarında olmasına karşın hala yenileri yapılan, komşumuz Bulgaristan’da, Hindistan’da var olan, İran’da üçüncü ve dünyanın en büyük planetaryumu yapılıyor olmasına rağmen, hatta bazı Afrika ülkelerinde dahi mevcut olan planetaryumlardan ne yazık ki Türkiye’mizde son birkaç yıl öncesine kadar halka açık olanı yoktu.

Ne yazık ki ulusal hedeflerden biri olması gereken planetaryumlar 85 yıldır ülkemizde yapımı ihmal edilmiştir. Eğitimde öncelikle ilköğretim ve üniversitelerin ihtiyacı olan bu konu sahipsiz kalmış ortaya bir proje konmamıştır. Yaşadığımız bilgi çağında Hindistan’ın başı çektiği bütün bilgisayar yazılımlarına bir göz atacak olursak giderek daha fazla miktarda üretilen fulldome (tam kubbe) mevcudiyeti oldukça dikkat çekicidir.

Ülkemize halka açık bir planetaryum merkezinin kazandırılamamasının en önde gelen sebebinin kuruluştaki cihazların maliyetinin çok yüksek olmasından kaynaklandığı şirketimiz tarafından yapılan araştırmalar sonucunda anlaşılmış bulunmaktadır.

Firmamız ülkedeki bu açığı doldurmak için kurulmuş, bir çok engeli aşarak planetaryum hizmetleri üretim sektöründe yerini almıştır.