PEGASUS TAKIMYILDIZI NEDİR?

  • BLOG
  • PEGASUS TAKIMYILDIZI NEDİR?
Blog Single Image

PEGASUS TAKIMYILDIZI NEDİR?

Pegasus takımyıldızı, adını Yunan mitolojisindeki kanatlı attan alan ve gökyüzüne bakıldığında kuzeyde öne cıkan bir takımyıldızdır. Ayrıca gece göğündeki bildiğimiz en eski  takımyıldızlarından biri olduğu astronom Ptolemy tarafından çok eski tarihlerde bile listelenmiş 48 takımyıldızdan da biridir. Bugün ise Uluslararası Astronomi Birliği tarafından resmen tanınmış 88 takımyıldızın içerisindedir.

Kendisi kuzey yarımkürede yaz mevsiminin sonlarına doğru gökyüzünde belirlemeye başlar ve sonbahar boyunca da görülebilir. Eğer ekvatorun aşağısında kalan bir bölgedeyseniz kış mevsiminin sonlarından itibaren görmeye başlar ve ilkbahar boyunca da kendisini görmeye devam edebilirsiniz.

Bu takımyıldızı, ayrıca M15 Adıyla bilinen galaksi ile birlikte keşfedilen ilk öte gezegene de ev sahipliği yapmaktadır Sahip Olduğu Önemli Yıldızlar

Gözlemciler pegasus takımyıldızıne baktıkları zaman ilk etapta gözlerine Pegasus Karesi çarpar ki bu da takımyıldızdan daha küçük bir yıldız kümesidir. bu kare, Dünya'dan bakıldığında hemen hemen eşit parlaklığa sahip dört tane yıldızdann oluşmaktadır. Bu yıldızların isimleri ise Scheat,Alpheratz, Markab ve Algenib'tir.

Takımyıldızda bulunan diğer bir yıldız ise çevresinde dolanan bir gezegen bulunduğuı bilinen güneş benzeri bir yıldız olan 51 Pegasi b'dir Bu gezegen Dünya'ya yaklaşık 50 ışık yılı uzaklıkta bulunmaktadır. ve Jüpiter boyutunda olduğu ve yörüngesinin ebeveyn yıldızına 

 

PAYLAŞ