Muhaberat Zamanı

  • BLOG
  • Muhaberat Zamanı
Blog Single Image

Muhaberat Zamanı

" İNŞALLAH SENİ DEĞİŞEN ZAMANLARDA YAŞARSIN! "

 

Bir Tren, sonsuz uzaklara doğru kupkuru bir çölde tabiat içinde yol alıyor. Ne trende bir insan var, ne tabiatta bir canlı görüntüsü. Bu beni ürpertiyor. İnsan sıcaklığının olmadığı yerde, tabiat kapalıdır, ürkütücüdür. Ya bir bakan insan olmalı, ya bir bakılan, Tabiattaki sır, ancak insan ruhuna gülümser.

 

Bulunduğumuz geminin rotası enginleri değil, dar geçitleri gösteriyor. Hem de keskin dönemeçlerle dolu bir dar geçitler silsileleriyle. Habire ağaçlarla uğraştığımız için de, ormanı göremiyoruz, ormanda kayboluyoruz. Bir Çin bedduası var: 

" İnşallah Değişen zamanlarda Yaşarsın "

Makroalemdeki ve mikroalemdeki araştırmalar; penisilinin bulunuşu, İletişimdeki mucizevi gelişmeler, Gen Teknolojileri, Quantum araştırmaları, mesela birisi CERN deki Tanrı Parçacığı dahil atom altı sırlar, yetmedi sanal inanılmaz Bilgi-İşlem Teknolojilerindeki muazzam ilerlemeler, çok büyük bütçeli medikal teknoloji, daha içinde bulunduğumuz yüzyılda dedelerimizin attan inip uzay kapsüllerinde binişi hep birlikte izledik şimdilerde yaşıyoruz. Hani bir Çin bedduasında olduğu üzere " Seni değişen zamanlarda yaşayasın " Teknolojik açıdan tamda biziz aynen bizim zamanımız dedirtse de bu bedduanın söyleniş zamanı Çin tarihi kadar eski, milattan önce mesela.. 

Ay'a bir türlü Çıkamamak hesabı

Bundan tam kırk yıl önce Armstrong, felsefeyi altüst eden bir işe imza atmıştı, bugünlerde... ilk insan Ay'a ayak basalı tam kırk yıl olmuş... O günden sonra " mesafe ve hız " konusu, tüm diğer tartışmaların üzerini örtmüştü. O günlere hazırlık günlerinden birisini yaşıyor olmalıydık hazırlık günlerinden birisini yaşıyor olmalıydık ki kasabamızda kimsenin televizyonun henüz icadından da haberi olmadığı zamanlarda olsa gerek Erzurum'da 15 Aralık 1960 tarihinde saat 12.30'da Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel'in konuşmasıyla yayın hayatına başlayan TRT Erzurum Radyosu, il radyoları arasında ilk yayına başlayan radyo olmştu. Ancak geçen zamanda Ay harekatının başladığı günlerde dahi TRT Erzurum Radyosu 1124 metre 245 KHZ üzerinden yayına geçen radyosunu net olarak dinletmeside hala oldukça zordu. Ama Ay'a çıkma vakti yakalaştıkça İngiltere'den BBC Türkçe yayın muhtemelen dinleyebilecek belki ABD kendi propogandasını yapmak için Amerika'nın sesi radyosunu devreye sokacaktı...

PAYLAŞ