Kocaman Göz ve Dev bir kulak

  • BLOG
  • Kocaman Göz ve Dev bir kulak
Blog Single Image

Kocaman Göz ve Dev bir kulak

Tübitak Uzay, Göktürk-2 ve Türkiye'nin Bilim Merkezi Projeleri

 

 

Bir tür Alışkanlık olmuştur Birçok Amerikan filminde izleriz. Amerikan istihbarat birimleri Ortadoğu veya afrika'da bir bölgeyi uydu görüntüleriyle izler. Bölgede ne var ne yok olanlardan haberdar olur ve bu doğrultuda stratejiler geliştirir. ve karşı ataklar yapar, insanlar ölür. Bu filmleri izlediğimizde Amerika'nın her şeye muktedir olduğunu ve dünyayı izleyen kocaman bir gözü olduğunu düşünür hatta onu yer tanrısı diyenlerimizde vardır. Bir an Amerika'dan habersiz hiçbir şeyin yapılmayacağı hissine kapılır ve onun gücüne fazlasıyla ikna oluruz.

Ben geçmişte hiç ikna olmadım mesela, hey gidi gençlik yıllarımız hey! Kapitalizme hayır, tek yol devrim, defol Amerika, Bağımsız Türkiye ! Biz bu nennilerle büyüdük ya. Lafı uzatmayalım, yakın zamanlardan birinde, telefonla Amerikan Başkonsolosluğundan arandığımı söylediler. Amerika da planetaryum cihazlarının yazılımı üreten bir firma E&S adres bilgilerini vererek, İstanbul da buluşma yeri tarihi ve saati dahil ranvusu vererek bir bilişim fuarında açacağı standlarını ziyaret etmemizi önemle rica ediyorlardı.

Bir astronomi topluluğu olarak 1985li yıllarda Astronomi ve iletişim içerikli bir dernekle başlayan gayretlerimiz sonrasında Medeve planetaryum altında şirketleşmiş ve daha sonrasında da sadece planetaryum şirketiyle Astropark markası üreten şirketimiz profili ortaya çıkmıştır. Bir ekip ruhuyla çalışmalarımız neticisinde Türkiye'de ilk defa tamamen yerli üretilen planetaryum sisteminde, mekano-optik planetaryumla Dijital lan hibrit planetaryumu gerçekleştirmiştik. Ürün tasarımı ve geliştirmede kullanılan sistemler üstelik bir Fransız kuruluşu olan "" Association des Planėtariums de Langue " Française " tarafından da tescillenmiştir.

Şirketimiz tamamen Türk Mühendislerinin tamaman Türk Mühdesilerinin emeği olan hibrit planetaryumunu Prototip opto-mekanik yazılımı gene Türkçe olan dijital planetaryumla uygulamasını yapmış Bursa Yıldırım Belediyesi ve Milli Eğitim Bilim ve Eğitim Merkezinde yapılan 13 metre çapındaki kubbede birleştirilmesi sonu üretim aşamasından ve işletilmesine kadar da Şubat 2011 yılında " Yılın girişimcisi " ödülüne layık görülmüştür...

 

PAYLAŞ