ASTRONOT MUHAMMED AHMED FARİS'İN ZİYARETİ

  • BLOG
  • ASTRONOT MUHAMMED AHMED FARİS
Blog Single Image

ASTRONOT MUHAMMED AHMED FARİS'İN ZİYARETİ

Cacabey Planetaryum kurucusu Ugur Ozen Astrofest 2019 da bilgilerini katilimcilarla paylasti ve uzayda 8 gun kalan Astronot Muhammed Ahmet Faris'de standimizi ziyaret etti.

MUHAMMED FARİS KİMDİR ?

Türkiye’ye 2012'de sığınan ve Sultan bin Selman'dan sonra 1987’de uzaya çıkan ikinci müslüman olan ünlü astronot Albay Muhammed Faris, Türk vatandaşı oldu.

Hava kuvvetlerinde pilotken ülkesinin Sovyetler Birliği’yle işbirliği sayesinde Intercosmos uzay uçuşu programına seçilen, aslen Suriyeli olan Faris Türk vatandaşı oldu.

Uzayda 7 gün, 23 saat, 8 dakika kalan ve Hafız Esat ile radyo üzerinden görüşen Muhammed Faris, Sovyetler Birliği döneminde Soyuz TM-3 ekibi ile uzay programına seçildi.

2012 yılında Suriye'den Türkiye'ye göç eden Faris, Esed rejiminin ülkedeki zulüm ve şiddetinden kaçarak ailesiyle birlikte Türkiye'ye mülteci olarak geldi.

Uzayda olmanın en güzel yanlarından birinin dünyaya bakmak olduğunu ifade eden Faris, "Dünya’yı annenin sıcak kucağı gibi görüyorsun. Keşke dünyadaki tüm kötü insanları uzaya yollasalar. Geri geldiğinde ne kadar güzel olduğunu fark edip, kötülük yapmaktan vazgeçerler, eminim" sözleriyle uzaydaki güzelliği anlatmıştı.

kaynak: https://www.yenisafak.com/hayat/albay-muhammed-faris-uzaya-cikan-ilk-turk-oldu-3390348

PAYLAŞ